Vëmendje: Frutat që nuk duhet përzier kurrë, mund t’ia marrin jetën fëmijës

2017-07-15 në ora 15:16

Frutat mund të jenë shumë të dobishme për trupin e fëmijës tuaj, por ka kombinime të tyre që mund të jenë fatale.

Studime të ndryshme kanë treguar se konsumimi i më shumë se dy prej këtyre ushqimeve në të njëjtën kohë, mund të shkaktojë shqetësim në rastin e foshnjave.

Nëse nuk dëshironi ta bëni nja gabim të tmerrshëm, atëherë mbani në mend ushqimet e listuara që nuk duhet kombinuar asnjëherë, transmeton Gazeta Shneta.

-Banane dhe puding – ky kombinim krijon dhimbje të stomakut tek të rriturit, duke ngadalësuar mendjen dhe duke rritur prodhimin e toksinave. Në rastin e foshnjave, mund të jetë fatale.

-Portokall me karotë – Megjithëse ky kombinim është shumë popullor në vendet ku shesin lëngje natyrale , futja e të dy gjërave në të njëjtën kohë prodhon djegie të zorrëve, refuzim të tepërt biliar dhe urth, si dhe dëmtime të sistemit të veshkave, që është origjina sëmundjeve më të mëdha serioze.

– Ananas dhe qumësht – prania e bromelainës e bën trupin të dehet, duke shkaktuar ndjenjë të dhimbjes së stomakut, përzierjes dhe dhimbjes së kokës.

-Ananas me limon – Ky kombinim ju bën të zhvilloni anemi dhe probleme me hemoglobinën tuaj. Shmangni atë me çdo kusht dhe mos rrezikoni t’ia jepni atë fëmijës tuaj.

-Portokall me qumësht – Portokalli e bën barkun tuaj të paaftë për të përpunuar niseshtjet e pranishme në drithëra. Përveç kësaj, kur lëngu i portokallit dhe qumështi përzihet në stomak, është e vështirë të tretet, veçanërisht në rastin e fëmijëve.

-Perimet dhe frutat – frutat kanë më shumë sheqer, kështu që perimet nuk mund të treten siç duhet. Ato qëndrojnë në stomak, ndërsa frutat fermentojnë dhe prodhojnë më shumë toksina, duke shkaktuar shumë sëmundje dhe simptoma dhimbjesh si, dhimbje stomaku, infeksione, diarre dhe dhimbje koke.