Vullnetarët nga kompania Pfizer dhe BioNTech flasin rreth efekteve anësore të vaksinës anti covid

2020-11-13 në ora 15:53

Lajmi fantastik rreth vaksinës anti covid u dha të hënën nga kompania farmaceutike Pfizer dhe BioNTech.

Vaksina anti covid nga kjo kompani tregoi efektivitetin e saj në 90% të rasteve shkruan Express.co.uk, transmeton GazetaShneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Vullnetarët e parë që u testuan për vaksinën anti covid treguan më shumë rreth efekteve të saj.

Më shumë se 43 mijë pjesëmarrës që u testuan treguan se vaksina ka një lidhje të përafërt me vaksinën kundër gripit.Simptomat e zakonshme përfshininë dhimbje koke dhe lodhje të muskujve.

Glenn Deshields, 44 vjeç nga Texas, theksoi se kishte simptoma jo të mira, mirëpo ato u larguan shpejt.

Ndërsa, 45 vjeçarja Carrie nga Missouri, ka treguar se vaksina te ajo pati simptoma të tilla si dhimbje koke, ethe dhe dhimbje të trupit.

Rikujtojmë se të hënën, kryeministri britanez Borris Johnson, njoftoi rreth zhvillimit të vaksinës anti covid në një konferencë për shtyp.

Ai paralajmëroi se nëse vaksina përshtatet me kriteret të cilat janë të qëndrueshme, atëherë do të nis shpërndarja e saj në mbarë Britaninë./GazetaShneta/