A mund të mbeteni shtatzënë kur keni probleme me sindromin e vezores policistike?

2022-07-05 në ora 12:21

Sindroma e vezores policistike (PCOS), është çrregullimi më i zakonshëm i hormoneve tek gratë e moshës riprodhuese.

Ndërsa mund ta bëjë konceptimin më të vështirë, pothuajse gjithmonë ekziston një mënyrë për të trajtuar një grua me sindromin policisitk ovarian në mënyrë që ajo të mund të ovulojë normalisht, të mbesë shtatzënë dhe të ketë një shtatzëni të shëndetshme, shkruan burimi What to Expect përcjell Gazeta Shneta.

Sindroma e vezores policistike, është një nga shkaqet më të zakonshme të infertilitetit femëror.

Për shkak se prek deri në 5 milionë gra amerikane, ose rreth 5 deri në 10 për qind të atyre të moshës riprodhuese, ka një shans të mirë që dikush që njihni ta ketë atë.

Çfarë është sindroma e vezores policistike (PCOS)?

PCOS është një gjendje hormonale që rezulton në probleme me ovulimin. Ovulacioni është një proces në të cilin një vezë e pjekur lirohet nga qeskat e vogla, të mbushura me lëngje (folikulat) në vezore çdo muaj.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Gratë me PCOS prodhojnë nivele më të larta se normale të testosteronit të hormonit mashkullor, i cili mund të pengojë ovulimin dhe të shkaktojë menstruacione të parregullta ose të munguara.

Më konkretisht, çekuilibri hormonal ndërhyn në aftësinë e folikulave për të lëshuar vezë, të cilat në vend të kësaj mbeten në vezore si ciste – kështu quhet sindroma e vezoreve ‘poli’ (që do të thotë ‘shumë’)- cistike.

Cilat janë simptomat e PCOS?

PCOS shpesh zhvillohet pas pubertetit, por ndonjëherë mund të shfaqet më vonë. Simptomat më të zakonshme të PCOS përfshijnë:

cikli menstrual i parregullt (megjithëse ju ende mund të keni PCOS nëse keni një periodë të rregullt), aknet, rritja e tepërt e qimeve në fytyrë ose pjesë të tjera të trupit, flokë të holluara në lëkurën e kokës, shtim në peshë, si dhe gjakderdhje vaginale e zgjatur (herë pas here).

A mund të mbeteni shtatzënë me PCOS?

Po, është e mundur që gratë me PCOS të mbeten shtatzënë vetë ose me ndihmën e medikamenteve që mund të ndihmojnë në shkaktimin e ovulacionit.

Cilat janë rreziqet e mundshme të PCOS për nënën dhe foshnjën?

Gratë që kanë PCOS dhe foshnjat e tyre kanë më shumë gjasa të kenë komplikime të caktuara, duke përfshirë:

– Aborti spontan

Gratë që kanë PCOS kanë më shumë gjasa të kenë një abort gjatë muajve të parë të shtatzënisë sesa gratë që nuk e kanë këtë gjendje, por disa studime tregojnë se marrja e medikamentit metforminë mund ta zvogëlojë këtë rrezik.

– Diabeti gestacional

Diabeti gestacional, i cili shfaqet vetëm gjatë shtatzënisë, është një gjendje në të cilën hormonet nga placenta bllokojnë prodhimin e hormonit të insulinës nga trupi, duke rezultuar në nivele të larta të sheqerit në gjak.

Po ashtu, diabeti gestacional është shpesh i trajtueshëm dhe zakonisht largohet pas lindjes (edhe pse disa gra më vonë mund të zhvillojnë diabetin e tipit 2).

– Preeklampsia

Preeklampsia është fillimi i papritur i presionit të lartë të gjakut dhe ënjtja e duarve dhe e fytyrës.

Zakonisht zhvillohet pas javës së 20-të të shtatzënisë dhe kur kapet herët, mund të trajtohet me sukses.

– Çrregullime të humorit

Të kesh PCOS lidhet gjithashtu me kushte të tilla si depresioni dhe ankthi, ndoshta për shkak të niveleve më të larta të hormoneve androgjene, si dhe për shkak të ngrënies së tepërt.

– Lindja e parakohshme

Foshnjat e lindura nga nëna me PCOS kanë më shumë gjasa të lindin para kohe (d.m.th. para javës së 37-të) dhe të kalojnë kohë në një njësi të kujdesit intensiv neonatal (NICU).

Për shkak se gratë që kanë PCOS kanë më shumë gjasa të kenë komplikime si presioni i lartë i gjakut, ato gjithashtu kanë më shumë gjasa të kërkojnë një prerje cezariane. /Gazeta Shneta/