Hani shëndetshëm përmes këtyre vakteve ushqyese që ndihmojnë në fertilitetin tuaj

2022-04-28 në ora 20:53

Një dietë e shëndetshme është një domosdoshmëri kur përpiqeni të mbeteni shtatzënë.

“Rritja e fertilitetit tonë ka të bëjë me rritjen e shëndetit tonë në përgjithësi, në mënyrë që trupat tanë – veçanërisht, mitra, folikulat dhe vezët – të jenë të përgatitur dhe gati për të rritur një fëmijë të shëndetshëm”, thotë Ebeth Johnson, ekspertja e të ushqyerit, për burimi Baby Center përcjell Gazeta Shneta.

“Për fat të mirë, të njëjtat ushqime që nxisin fertilitetin gjithashtu mbështesin shëndetin tonë.”

Ushqime të plota

Pa aditivë dhe të përpunuara minimalisht, këto opsione ofrojnë vitaminë B, vitaminë E dhe fibra.

“Mishi organik dhe prodhimet e tyre  zvogëlojnë sasinë e toksinave që futen në trup,” vëren Johnson.

“Një trup me një ngarkesë më të ulët toksike ka më shumë gjasa të ngjizë një fëmijë.”

Mes tjerash, shtoni oriz kafe, makarona dhe grurin integral në listën tuaj të blerjeve.

Frutat dhe perimet

Burime të pasura të vitaminës C, kaliumit dhe antioksidantëve, janë ushqimet me bazë bimore më të mira.

Perimet me ngjyrë jeshile të errëta si spinaqi, dhe marulet janë të mbushura me lëndë ushqyese që mbështesin zhvillimin e folikulave dhe lirimin e vezëve.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Qumësht me pak yndyrë

Kosi, djathi pa yndyrë dhe qumështi i skremuar sigurojnë proteina dhe kalcium, të cilat janë të nevojshme për ruajtjen e shëndetit të kockave.

Mbushja e kosit grek ose gjizës me manaferra, fruta ose arra bën një trajtim të ëmbël pa sheqer të shtuar.

Mish pa dhjamë dhe fasule

Gjithashtu përveç si burime të mira të proteinave dhe kalciumit, këto ushqime ofrojnë përfitimin e shtuar të hekurit.

“Rritja e niveleve të hekurit inkurajon ovulimin dhe mund t’i ndihmojë gratë të shmangin aneminë gjatë shtatzënisë,” shpjegon Johnson.

Peshku

Të pasura me omega-3, peshq të caktuar – si salmoni dhe toni i konservuar – ofrojnë acide yndyrore esenciale.

Sipas dietologes, Kimberly Gomer, “kërkimet kanë treguar se nga DHA/omega-3 përfiton truri dhe mbështet zhvillimin e sistemit nervor të foshnjës dhe zvogëlojnë rrezikun e lindjes së parakohshme”.

Lëngjet

Kur planifikoni dietën tuaj para shtatzënisë, kufizoni marrjen e kafeinës në jo më shumë se 200 miligramë (rreth dy filxhanë kafeje) në ditë dhe pini shumë ujë për të larguar toksinat dhe për të transportuar hormonet e nevojshme në të gjithë trupin. /Gazeta Shneta/