Historia mahnitëse e rrugës drejt konceptimit të shtatzënisë: IVF, gjilpërat në stomak dhe fëmija i shëndetshëm

2022-05-04 në ora 00:22

Kërkimi drejt amësisë, ndonjëherë përfshin disa luhatje të paplanifikuara për disa gra – me vështirësitë që fillojnë qysh në hapat e parë: të mbeten shtatzënë.

Nëse keni probleme me konceptimin, mund të ketë ende një fund të lumtur në të ardhmen tuaj – edhe nëse rruga juaj drejt prindërimit duket pak më ndryshe nga sa e keni imagjinuar, shkruan Baby Center përcjell Gazeta Shneta.

Samantha Busch nga Karolina e Veriut, ëndërroi të bëhej nënë, por u deshën vite për të arritur këtu ku është tani – nënë e një djali 3-muajsh.

“Të luftosh me infertilitetin është diçka nëpër të cilën kalojnë shumë gra të të gjitha moshave, por trajtimi i kësaj gjendje ishte një rrugë që nuk e prisja kurrë të merrja”, shkroi ajo në blogun e saj personal.

Kur e keni humbur numrin e testeve të shtatzënisë që keni bërë, mund të jetë dekurajuese pasi një tjetër ju kujton se nuk jeni ende shtatzënë.

“Vërtet vuaj nga depresioni dhe turpërimi që kisha kaq shumë vështirësi për të pasur një fëmijë”, kujton Busch.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Por, “ka histori të panumërta mbresëlënëse të grave që kanë pasur aborte të shumta spontane, cikle të dështuara IVF e kështu me radhë, të cilat tani kanë foshnja ose janë në pritje të tyre”.

Nëse jeni duke luftuar për të mbetur shtatzënë, përpiquni të mbani mend këto dy gjëra: (1) Nuk ka kuptim të krahasoni veten me të tjerët. (2) Nuk është faji juaj – apo i kujtdo tjetër.

“Megjithëse nuk është argëtuese të ngjitësh gjilpëra në stomak, gjithçka ka një rreshtim argjendi”, thotë Busch.

Çfarë të mirë mund të sjellë IVF (përveç një bebeje)? Pasi u mbështet tek burri i saj më shumë se kurrë më parë, Busch beson se procesi IVF e afroi me atë dhe më shumë. “Vetëm të shihja dhe ndjeja dashurinë dhe mbështetjen e pakushtëzuar që ai më dha ishte me të vërtetë ajo që më bëri më të fortë dhe të aftë të kaloja çdo ditë këtë periudhë.”

Hapi tjetër

Ekzistojnë një numër opsionesh të trajtimit të fertilitetit në dispozicion, por ajo që funksionon më mirë për ju do të varet nga diagnoza juaj individuale, prandaj është e rëndësishme që të ndiheni rehat me mjekun tuaj të zgjedhur dhe laboratorin e embriologjisë, thotë Mindy Berkson, një konsulente e infertilitetit në Dallas.

 “Ndonjëherë vetëm të dish se çfarë të pyesësh mund të jetë e vështirë,” thotë ajo. “Të jesh në gjendje të konsultohesh me një konsulent të fertilitetit mund të jetë e dobishme për t’ju udhëhequr gjatë kursit të trajtimit.”

Një nga shkaqet më të zakonshme të infertilitetit është mosha, thotë Berkson. Në kohën kur një grua arrin moshën 30 vjeçe, furnizimi i saj me vezë zvogëlohet.

Nëse sasia e vezëve nuk është problem, IVF është një rrugë e zakonshme që marrin çiftet.

Në këtë procedurë, një grua ndjek një regjim injeksionesh hormonale për të stimuluar rritjen e vezëve.

Më pas, vezët merren dhe fekondohen në një laborator me spermën e partnerit ose donatorit për të krijuar embrione, të cilat më pas monitorohen për rritjen dhe ndarjen e duhur të qelizave për tre deri në pesë ditë. Me pas ato do të transferohen në mitrën e nënës ose të gruas surrogate.

“Duke parë fotot me ultratinguj të folikulave të mia në rritje më përlotën,”. “Unë i quajta ato gjysmë foshnjat e mia. Të dish që ne kemi embrione që mund të bëhen fëmijët tanë është e pabesueshme. Jam shumë mirënjohëse që kjo ishte një opsion për ne dhe jam i emocionuar përtej besimit që po bëjmë një familje”, rrëfën nëna Jennifer Gravely nga Virginia me probleme të infertilitetit.

Nëna Gravely rrëfen se iu deshën plot 30 minuta për të futur gjilpërën në bark herën e parë.

“Gjilpëra nuk ishte aspak e madhe, por të shikoje barkun nga poshtë dhe të dije se duhej të futeshe në gjilpërë ishte një pengesë e vështirë për ta kapërcyer,” thotë ajo. Përveç ndjesisë së djegies së medikamentit, Gravely e kuptoi shpejt se nuk e lëndonte aq keq. Në fund, ajo i kishte injektuar vetes katër ilaçe 22 herë.

Kur nënës Busch iu tha se do t’i duhej të bënte IVF, ajo ndjeu një përzierje ankthi dhe, çuditërisht, gëzim – më në fund kishte një përgjigje dhe një plan në vend. Të kesh një sistem të mirë mbështetjeje, vëren ajo, e bën atë të durueshëm.

“Për të qenë e sinqertë,” shton Busch, “në momentin e dytë që dëgjoni rrahjet e zemrës së fëmijës suaj për herë të parë, kujtimet e të gjitha atyre injeksioneve – ose çdo efekt tjetër anësor që mund të keni – duket se zhduken.”

Mjekët e Busch mblodhën 34 vezë, por vetëm 14 u fekonduan. Përfundimisht tetë u kthyen me numrin e saktë të kromozomeve – pesë embrione mashkullore dhe tre embrione femra. (Ju mund ta lini mjekun tuaj të zgjedhë rastësisht cilën të implantojë, kështu që seksi i foshnjës është ende një surprizë.)

Përpara implantimit, do të keni një regjim të rreptë me estrogjenin, injeksione dhe më shumë për të përgatitur trupin tuaj për ditën e madhe. Pastaj do të duhen edhe 12 deri në 14 ditë të tjera pritje përpara se një test gjaku të konfirmojë nëse implantimi ishte i suksesshëm.

Durimi i Busch nuk zgjati shumë. Në ditën e tetë, ajo bëri një test shtatzënie në shtëpi. “Ne e vendosëm testin në anën tjetër të dhomës, kështu që nuk do të vazhdonim ta kontrollonim atë,” kujton ajo.

Kur kohëmatësi në telefonin e saj u fik, ata vrapuan për të parë dy vija rozë. “Ne e dinim se nuk duhet t’i rritnim më shumë shpresat, derisa të konfirmohej nga mjeku, por ne ishim ende mbi hënë.

Cilatdo qofshin rrethanat që ju bëjnë të kërkoni opsione të trajtimit të fertilitetit, përpiquni të mbani një mendje të hapur.

“Këshilla ime më e mirë: Pasi të keni mbledhur informacion, jini të hapur ndaj të gjitha opsioneve të trajtimit,” thotë Berkson.

Mund të mos jetë ashtu siç e keni imagjinuar fillimin e shtatzënisë, por qëllimi përfundimtar është ende i njëjtë – një fëmijë i lumtur dhe i shëndetshëm në krahët tuaj. /Gazeta Shneta/