Inteligjenca artificiale është duke ardhur më shpejtë sesa që mendojmë

2017-04-17 në ora 09:03

Ekspertët thonë se zbulimi artificial po vjen më shpejtë se sa mendoni dhe robotika së shpejti do të zëvendësojë punën që tani po bëhet nga njerëzit.

Në Australi, profesionet më të rrezikuara për t’u zëvendësuar nga robotika janë ato profesione që kryhen përmes makinës, sipas Toby Walsh, profesor i inteligjencës artificiale në Universitetin e Uellsit të Ri Jugor (UNSW) dhe njësisë teknologjike të CSIRO, Data61 shkruan ABC News, transmeton Gazeta Shneta.

“Ka një imperativ të vërtetë financiar për zhvillimin e makinave autonome”, tha Walsh, duke shtuar se industria aktualisht kishte vlerë rreth 1 trilionë dollarë.

“Një mijë njerëz do të vdesin në rrugët në Australi në vitin e ardhshëm dhe më shumë se 95 për qind e këtyre aksidenteve janë shkaktuar nga gabimet e shoferit. Pra, sa më shpejt që të zëvendësojmë faktorin njerëzorë, aq më i ulët do të jetë nataliteti në botë” theksoi ai./Gazeta Shneta/