Kjo nënë në Kosovë ka bërë një gabim me foshnjën e saj (FOTO)

2017-03-26 në ora 18:39

Razije Musa, mamia me përvojë nga Materniteti i Londrës, ka postuar një këshillë me vlerë për nënat e reja.

Përmes një shkrimi, Musa ka këshilluar se një e metë e madhe e nënave shqiptare është veshja e shumë rrobave bebeve, shkruan Gazeta Shneta.

Kjo, sipas saj u shkakton probleme bebeve.

Ky është postimi i plotë i Musës:

Vitet e shumta te jetes sime ia kam kushtuar foshnjeve te posalindura, madje ne vende te ndryshme pervec Kosoves e Londres. Dhe cdo kund i kam pare te mirat e gabimet qe i bejme gjate rritjes se femijeve.

Ne Kosove eshte nje “e metë” e madhe qe nuk po ndryshone asnjehere. Bebeve te vogla u vishen shume rroba, me arsyetimin se ato jane te vogla dhe e kane ftofte.

Shume rralle per mos me thene kurr se kam degjuar nje grua duke thene mos e ka nxehte beba.

Une ne vazhdim do te iu paraqes disa shembuje qe mua nuk me kane pelqyer ne trajtimin e foshnjeve te posalindura.

  1. Lidhja e kokes me pelena ne ambiente te shtepise
  2. Dorzat ne ambiente te mbrendshme
  3. Kapela ne ambiente te mbrendshme
  4. Rrobat e vogla/ngushta qe foshnja nuk e shtrine lirshem trupin.
  5. Pigjamet qe kane llastike dhe shtrengojne mbi barkun e bebes

Te gjitha keto veprime jane te gabueshme, ska rendesi ne cilen stine te vitit jemi, beba mbrenda ne shtepi nuk guxone te sterngarkohet me rroba.

Kapelja dhe dorzat perdoren vetem diten e pare ne spital deri sa beba te adaptohet me ambientin e jashtem, ne shtepi nuk ka nevoje. /Gazeta Shneta/  

Foto: Razije Musa