Ndikimi i stresit në shtatzëninë tuaj

2018-02-05 në ora 14:10

Kjo mund të ndihmojë të dini se stresi dhe nervoza janë mjaft të natyrshme në ditët e para të shtatzënisë, ndërkohë që përshtateni me lajmet se do të keni një fëmijë së shpejti. Ju mund të shqetësoheni se si shtatzënia juaj dhe fëmija juaj i ri do të ndikojnë në jetën tuaj, karrierën tuaj dhe marrëdhëniet me burrin dhe të dashurit tuaj, si dhe ngritjet hormonale që po kaloni, bota juaj po ndryshon në mënyra të thella shkruan Baby Center transmeton Gazeta Shneta.

Sapo të keni filluar shtatzëninë dhe ju keni treguar miqve dhe familjes, ndoshta do të gjeni veten të relaksuar dhe madje duke u kënaqur me shtatzëninë. Shqetsimet në këtë mënyrë nuk do të dëmtojnë fëmijën tuaj. Ne të gjithë përjetojmë sasi të ndryshme të stresit gjatë gjithë jetës sonë dhe trupat tanë janë të dizajnuar për t’u marrë me të.

Pra, edhe pse është normale të ndiheni të stresuar në kohë, është më mirë për ju dhe fëmijën tuaj nëse mund të gjeni mënyra për ta minimizuar atë. Megjithatë, gjërat do të ndryshojnë pak nëse ju jeni të stresuar gjatë një periudhe të gjatë ose duhet të kaloni një ngjarje jashtëzakonisht të vështirë.

Këto rrethana mund të rrisin shanset tuaj për disa komplikime, të tilla si lindja e parakohshme dhe pesha e ulët e foshnjes. Është po aq e mundshme që këto ndërlikime janë shkaktuar nga gjëra të tjera që ndodhin në jetën tuaj. Për shembull, të keni të ardhura të ulëta, dhunë në familje ose abuzime emocionale, të cilat mund të jenë vetë stresuese, dhe pirja e duhanit mund të ndikojë në atë se sa mirë shkon shtatëzania.

Çfarëdo që ju bën të stresuar, ia vlen ta trajtoni sa më herët.

Kur jeni nën shumë stres gjatë një periudhe të gjatë, është e mundur që hormonet e stresit kortizolit të kalojnë placentën dhe të ndikojnë në zhvillimin e trurit të fëmijës suaj. Përpiquni të ndani shqetësimet tuaja me mjekun tuaj. Shpesh vetëm një bisedë një-me-një është gjithçka që ju nevojitet për t’ju siguruar dhe për t’ju ndihmuar për ta përballuar. Mjeku juaj mund të jetë në gjendje të rregullojë që të shihni një këshilltar. Një këshilltar do t’ju ndihmojë të punoni nëpërmjet shqetësimeve tuaja.

Ka edhe disa gjëra që mund të përpiqeni ta qetësoni veten:

– Mos u shqetëso nëse nuk jeni në gjendje të mbaroni punët e shtëpisë tuaj ose nuk jeni në gjendje të bëni të gjitha gjërat që keni bërë para se të mbeteni shtatzënë. Pranoni se mund t’ju duhet të ngadalësoni dhe t’i merrni gjërat më qetë.

– Shumë gra kanë tendencë të zhvillojnë modele të parregullta të ngrënies dhe mund të ushqehen me ushqime jo të shëndetshme kur janë nën stres. Ushqimi i një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar do t’ju bëjë të ndiheni më mirë dhe më të aftë në trajtimin e stresit.

– Ankthi rreth shtatzënisë mund të zvogëlohet duke e mbajtur veten të informuar se si ndryshon trupi juaj dhe se si zhvillohet fëmija juaj. Nëse shqetësoheni për atë si do të jetë lindja dhe si do të përballeni me dhimbjen flisni me mjekun tuaj. Të qenit i informuar do t’ju ndihmojë të ndiheni më të sigurt dhe nën kontroll.

– Një rutinë e zakonshme stërvitore që është e përshtatshme për nivelin tuaj të palestrës do t’ju ndihmojë të qëndroni aktivë dhe të trajtoni stresin pozitivisht. Nëse asgjë tjetër, shkoni për një shëtitje çdo ditë dhe kthehuni te natyra për ngushëllim. Zhurma e ujit të pijshëm, zogjve dhe sytë e luleve të freskëta mund t’ju ndihmojnë të harroni shqetësimet tuaja për një kohë.

– Teknikat relaksuese të përdorura në yoga mund t’ju ndihmojnë të përballoni situatat e vështira. Bëni ndonjë orë mësimi të yogas. Klasat do t’ju mësojnë asanas të sigurta që mund t’i bëni edhe në shtëpi. Klasat e yogas zakonisht përfundojnë me meditim, të cilat mund të ulin nivelet e kortizolit të hormoneve të stresit. Provoni Garbha sanskar.

– Disa praktika, si dëgjimi i muzikës qetësuese dhe shlokas të shtatzënisë ose bisedimi me foshnjën tuaj të palindur, mund t’ju ndihmojë të qetësoheni. Duke folur për shqetësimet tuaja, mund të ndiheni më mirë. Bëni një grup mbështetësish miqsh dhe familjarë të cilët mund të jenë në gjendje t’ju ndihmojnë gjatë periudhave të vështira në shtatzëninë dhe amësinë tuaj.

– Gjeni kohë për argëtim dhe hobit tuaja. Pra, takohuni me disa miq ose shkoni në kinema dhe shikoni komedinë më të fundit. Provoni këto 10 gjëra argëtuese gjatë shtatzënisë! Në të vërtetë, qëndrimi pozitiv gjatë shtatzënisë është i rëndësishëm për të pasur një fëmijë të shëndetshëm.

Me një ndihmë të vogël do të jeni në gjendje të gjeni mënyra të mundshme për t’u liruar dhe për t’u përballur me çdo çështje emocionale që vjen gjatë rrugës. / Gazeta Shneta