Nënat po mbulojnë foshnjat e sapolindura me baktere të vaginës për këtë arsye

2018-06-01 në ora 14:44

Kohëve të fundit po qarkullon një trend i ri i nënave, të cilat po mbulojnë foshnjat e tyre të sapolindura me baktere nga vagina e tyre, për shkak të përfitimeve shëndetësore.

Megjithatë, një studim ka konkludime kundërthënëse në lidhje me këtë, duke thënë se një ritual i tillë tek foshnjat e lindura me prerje cezariane vetëm se u shkakton dëm atyre, transmeton Gazeta Shneta.

“Pas shqyrtimit të provave shkencore, ne nuk gjetëm mbështetje për hipotezën e” pagëzimit bakterial “, – tha Lisa Stinson, e cila kreu analizën në Divizionin e Obstetrikës dhe Gjinekologjisë, Universiteti i Australisë Perëndimore.

Hulumtimi gjithashtu zbuloi se foshnjat e lindura nga seksioni cezarian u mungonin në nivele të konsiderueshme bakteret e mira, teksa lindnin nga nënat që sapo kishin marrë antibiotikë./Gazeta Shneta/