Përse është mirë të urinoni gjatë dushit?

2017-02-23 në ora 22:21

Para jush janë katër arsye, për shkak të të cilave është më se e dëshirueshme të urinoni nën dush:

1. Kur urinoni, drejtpërdrejt shpëtoni planetin

Agjencia për mbrojtjen e mjedisit jetësor e SHBA-së ka publikuar që urinimi nën dush kursen edhe deri në 27% të rrjedhës së ujit, sepse nuk keni nevojë të lëshoni ujin në guaskën e WC-së, transmeton Telegrafi.

2. Dezinfekton plagën

Nëse keni gërvishtje apo plagë të freskëta, urina e freskët mund të ndihmojë në dezinfektimin e tyre. Pastron plagën, ndërkaq edhe zbut dhembjen dhe liron indet. Nëse plaga është e madhe, gjithsesi rekomandohet të shkoni te mjeku.

Young woman washing her head in the shower by shampoo

3. Kuron lëkurën

Urina është e mirë për shërimin e puçrrave dhe ekzemës. Urea është përbërës aktiv i shumë kremrave dhe vajrave për kurim të lëkurës. Sjell vlerën pH të lëkurës në balancë dhe është e shkëlqyeshme për lëkurën e thatë dhe të ndjeshme.

4. Ju shëron nga kërpudhat

Urina trajton ato infeksione të këqija kërpudhore dhe monotone në shputa. Mënyra më e mirë është që urinën ta qitni në lëkurën e sulmuar nga kërpudhat. Do të befasoheni me rezultatet… /Telegrafi/