Përse është i rëndësishën pastrimi i sistemit limfatik?

2017-04-30 në ora 14:29

Sistemi limfatik përbëhet nga gjëndrat, nyjet limfatike dhe një rrjet enësh. Bajamet, shpretka, timusi dhe adenoidet janë gjëndrat e sistemit limfatik. Ky sistem luan tre role kryesore në trup: mbrojtja imunologjike, thithja e yndyrës dhe ekuilibri i lëngjeve.

Nëse sistemi limfatik nuk funksionon siç duhet, trupat tanë nuk mund të luftojnë sëmundjen ose të heqin toksina. Për këtë arsye është thelbësore që lëngu i sistemit limfatik (limfat) të lëvizë. Çarkullimi i ngadaltë i tij mund të çojë në sëmundje, madje edhe në kancer, në disa raste shkruan Natural News, transmeton Gazeta Shneta.
Pse është e rëndësishme përmirësimi i rrjedhës limfatike?

Limfi i filtruar përfundimisht kthehet në gjak. Ndryshe nga zemra në sistemin e qarkullimit të gjakut, sistemi limfatik nuk ka pompë. Në vend të kësaj, limfat mbështeten në muskujt e butë dhe muskujt skeletor për ta çuar atë përmes enëve.

Fluksi limfatik mund të ulet deri në 94 përqind tek njerëzit me stilin e jetës së ulur. Limfi i qëndrueshëm ngjitet derisa të bëhet konsistenca e djathit. Kjo parandalon që limfat të filtrohen siç duhet; Si rezultat, sëmundja mund të shfaqet.

Frutat dhe perimet e papërpunuara janë të pasura me enzime dhe acide që janë pastrues të forta limfatike. Në mënyrë të veçantë, panxhari, zarzavatet me gjethe të errëta, hudhra, xhenxhefili, shafrani i Indisë, dhe frutat e agrumeve janë ushqime fantastike për pastrimin e sistemit limfatik.

Këto ushqime përmirësojnë qarkullimin, luftojnë infeksionin dhe ndihmojnë në pastrimin e limfës./Gazeta Shneta/