Sekrecione kafe në vend të menstruacioneve, shkaqet e mundshme që dërgojnë te gjendja

2022-06-15 në ora 21:06

Jeni mësuar të shihni sekrecione vaginale në të brendshmet tuaja. Zakonisht është e bardhë, e verdhë dhe është një pjesë normale e ciklit tuaj menstrual.

Por çfarë do të thotë shkarkimi ngjyrë kafe? Ndonjëherë mund të jetë një shenjë e shtatzënisë. Në raste të rralla, mund të shkaktohet nga një gjendje tjetër shëndetësore, shkruan burimi Baby Center përcjell Gazeta Shneta.

Megjithatë, për fat të mirë, shkarkimi kafe është i padëmshëm në shumicën e rasteve.

Nuk është e pazakontë që të keni sekrecione kafe për disa ditë në fillim ose në fund të menstruacioneve. Ky është gjaku menstrual që kërkon pak më shumë kohë për t’u nxjerrë nga mitra juaj, sepse ka më pak gjak në këto momente dhe rrjedha është më e lehtë.

Çfarë tjetër zakonisht shkakton rrjedhjen kafe në trupin tuaj?

Ekzaminimi i legenit ose Pap testi

Njollat ​​e gjakut të kuqe ose kafe pas një Pap-testi ose ekzaminimit të legenit janë të zakonshme sepse testi përfshin gërvishtjen e indeve tuaja delikate të qafës së mitrës me një shtupë pambuku ose furçë.

Gjakderdhja e përparuar e kontracepsionit hormonal

Kontracepsioni hormonal, të tilla si pilulat hormonale mund të shkaktojnë njolla, veçanërisht kur filloni ta përdorni për herë të parë. Kjo gjakderdhje e re mund të jetë më e zakonshme me minipilulën, e cila nuk përmban estrogjen.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Gjakderdhje nga implantimi

Njollat ​​ose sekrecionet kafe një javë para se të prisni menstruacionet mund të jenë një shenjë e hershme e shtatzënisë. Jo të gjitha kanë gjakderdhje në këtë kohë, por disa prej grave mund të kenë.

Ky proces quhet gjakderdhje nga implantimi sepse mendohet se shkaktohet nga gërmimi i vezës së fekonduar në mukozën e mitrës, zakonisht midis 6 dhe 12 ditëve pas konceptimit.

Njolla e ovulacionit

Një numër i vogël femrash mund të kenë disa njolla ose rrjedhje në mes të ciklit të tyre menstrual, kur veza lirohet nga vezorja.

Shkaqe potencialisht serioze të shkarkimit ngjyrë kafe në anën tjetër përfshin:

Perimenopauzë

Shkarkimi kafe mund të jetë një shenjë e perimenopauzës, periudha e tranzicionit para menopauzës, kur periodat menstruale ndalojnë përgjithmonë.

Gjatë kësaj kohe, cikli juaj menstrual bëhet i parregullt, gjë që mund të shkaktojë njolla. Ju gjithashtu mund të keni ndezje të nxehta, thatësi vaginale, ulje të dëshirës seksuale, nervozizëm, humor të ulët, djersitje gjatë natës dhe probleme me gjumin.

Këto simptoma zakonisht fillojnë në të 40-at. Por perimenopauza mund të fillojë kur jeni më të reja dhe mund të jetë një arsye për probleme të fertilitetit. Në këtë rast, nganjëherë quhet pamjaftueshmëri primare ovariane.

Diçka ju ka ngecur në vaginë

Nëse keni rrjedhje kafe që mban erë të keqe, mund të ketë diçka të ngecur në vaginë tuaj që ka mbetur aty aksidentalisht, si një tampon, prezervativ, diafragmë, ose sfungjer. Nëse keni ende simptoma pasi e keni hequr (ose nëse nuk mund ta hiqni), vizitoni mjekun tuaj. Kjo gjendje mund të ketë shkaktuar një infeksion vaginal.

Sëmundja inflamatore e legenit (PID)

Në raste të rralla, shkarkimi kafe mund të jetë për shkak të një infeksioni të qafës së mitrës si sëmundja inflamatore e legenit, veçanërisht nëse ka një erë të pazakontë. Megjithatë, ka të ngjarë të keni edhe simptoma të tjera, të tilla si dhimbje barku, djegie gjatë urinimit dhe ethe. Telefononi mjekun tuaj. Kjo gjendje mund të trajtohet me antibiotikë.

Infeksioni seksualisht i transmetueshëm (IST)

Disa infeksione seksualisht të transmetueshme, të tilla si gonorrea ose klamidia, mund të shkaktojnë rrjedhje vaginale dhe njolla, si dhe urinim të dhimbshëm, dhimbje gjatë marrëdhënies intime dhe presion të legenit. Shihni mjekun tuaj nëse keni këto simptoma. Ju mund të keni nevojë për antibiotikë.

Kist ovarian

Një kist ovarian është një qese e mbushur me lëng që formohet në ose brenda një vezore. Shpesh ato vijnë dhe shkojnë, por nëse vazhdon të rritet, mund të shkaktojë rrjedhje kafe. Telefononi mjekun tuaj nëse keni gjithashtu dhimbje barku, presion legeni ose dhimbje gjatë marrëdhënies intime ose urinimit.

Endometrioza

Endometrioza është një gjendje në të cilën indi që normalisht rreshton mitrën (endometriumi) rritet jashtë saj. Mund të shkaktojë perioda të dhimbshme, të rënda ose njolla ndërmjet periodave, të cilat mund të jenë kafe.

Simptoma të tjera mund të përfshijnë lëvizje të dhimbshme të zorrëve dhe urinim, dhimbje gjatë marrëdhënies intime dhe vështirësi për të mbetur shtatzënë.

Sindroma e vezores policistike (PCOS)

Gratë me sindromën e vezores policistike kanë një çekuilibër hormonal që e bën ovulimin të rrallë ose të parregullt, gjë që mund ta bëjë të vështirë të mbeten shtatzënë. Mund të shkaktojë gjakderdhje të lehtë ose rrjedhje kafe.

Ju mund të keni perioda shumë të lehta ose shumë të rënda ose pa perioda, qime të tepërta në fytyrë ose trup, lëkurë të yndyrshme, njolla të errëta të lëkurës dhe shtim në peshë.

Kanceri i qafës së mitrës

Arsyeja më serioze e mundshme për shkarkimin kafe është kanceri i qafës së mitrës, por kjo është jashtëzakonisht e rrallë. Disa shenja të kancerit të qafës së mitrës mund të përfshijnë: njolla midis periodave, njolla pas marrëdhënies intime, periudha më të rënda menstruale ose më të gjata dhe rritje të sekrecioneve vaginale. /Gazeta Shneta/