Shkaqet dhe trajtimi i dhimbjeve të kokës gjatë shtatzënisë

2019-10-24 në ora 13:22

Dhimbjet e kokës janë një shqetësim i zakonshëm i shtatzënisë. Nga ndryshimet e hormoneve e deri në mos fjetjen e mirë, ka shumë arsye që shtatzënia mund të sjellë një dhimbje koke.

Dhimbjet e kokës mund të jenë një dhimbje në qafë,por ato zakonisht nuk janë të rrezikshme për nënat dhe bebet shkruan verywellhealth, transmeton GazetaShneta.

Ja çfarë duhet të dini për shkaqet, parandalimin dhe trajtimin e dhimbjeve të kokës gjatë shtatzënisë.

Shkaqet

Gratë marrin dhimbje koke herë pas here, kështu që nuk është për t’u habitur që ato shfaqen gjatë shtatzënisë. Arsyeja nuk dihet gjithmonë, por shumë gjëra mund të çojnë në një dhimbje koke ndërsa jeni shtatzënë si:

Ndryshimet e hormonit

Uri

Sheqer i ulët në gjak

Dehidratim

Tërheqja e kafeinës

Mungesa e gjumit

Lidhja e syrit nga ndryshimet në vizionin tuaj ose shumë kohë në ekran në kompjuter ose telefon

Stresi emocional ose fizik

Lëkura muskulore nga ndryshimet në sjelljen tuaj ndërsa fëmija rritet dhe ju merrni peshë

Presioni i lartë i gjakut në shtatzëni

Trajtimi

Para se të mbeteni shtatzënë, metoda juaj kryesore për të trajtuar një dhimbje koke mund të ketë qenë për të arritur mjekimin e dhimbjes. Por, tani që ju po prisni, ju mund të dëshironi të përpiqeni të merreni me dhimbjet në mënyra të tjera dhe të përdorni ilaçin si mjetin e fundit. Këtu janë disa mënyra alternative për të përballuar një dhimbje koke gjatë shtatzënisë.

Pushoni në një dhomë të errët: Fikni dritat dhe ulni vëllimin e TV ose fikeni dhe provoni të bëni një sy gjumë.

Përdorni peshqir të nxehtë dhe të ftohtë: Alternoni midis nxehtësisë dhe të ftohtit në kokën tuaj ku dhemb.

Bëni dush: Nëse nuk po përjetoni komplikime të shtatzënisë dhe mjeku juaj thotë se është e sigurt të bëni banjë, mund të pushoni në një vaskë të ngrohtë.

Provoni shërbime shëndetësore natyrore: Kujdesi alternativ siç është masazhi, kujdesi kiropraktik ose akupunktura mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të kokës. Sigurohuni që të zgjidhni profesionistë të licencuar për të gjitha nevojat tuaja të kujdesit shëndetësor natyror dhe të bisedoni me mjekun tuaj veçanërisht nëse keni ndonjë problem me shtatzëninë.

Për të mësuar më shumë për komplikimet në shtatzëni Klikoni KËTU

Bëni një takim me mjekun tuaj të syrit: Shtatzënia mund të ndikojë në sytë tuaj duke i bërë ato të thahen dhe duke ndryshuar shikimin tuaj. Mjeku juaj i syrit mund të ofrojë mundësi për t’ju ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve të kokës nga problemet e syve.

Kërkoni ndihmë: Nëse keni fëmijë të tjerë, mos ki turp kur thërret një mik apo anëtar të familjes të kërkojë ndihmë, në mënyrë që të mund të pushosh. Njerëzit që kujdesen për ju shpesh janë më shumë se të lumtur për të ndihmuar./GazetaShneta/