Simptoma dhe shenja të çuditshme të shtatzënisë së hershme

2020-07-02 në ora 19:22

Bërja e një testi shtatëzënie është mënyra e vetme për të qenë të sigurt për shtatzëninë, por disa simptoma të hershme mund të sugjerojnë që një grua është shtatzënë.

Gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë, ndodhin ndryshime të rëndësishme hormonale që mund të çojnë në simptoma. Disa nga këto simptoma mund të shfaqen edhe në javët e para të shtatëzanisë shkruan MedicalNewsToday përcjell Gazeta Shneta.

Lista e simptomave të çuditshme të shtatëzanisë

Luhatje humori dhe disponimi

Lëkundjet e humorit janë rezultat i ndryshimeve hormonale në javët e para të shtatëzanisë.

Gratë shtatzëna mund të ndjehen më emocionale sesa zakonisht. Emocionet e ngritura janë krejtësisht normale në këtë kohë, por ato shpesh mund të diskutohen me një ofrues të kujdesit shëndetësor.

Dhimbje koke

Një grua shtatzënë mund të pësojë dhimbje koke për shkak të rritjes së niveleve të estrogjenit në trup. Stresi ose lodhja gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje koke.

Marramendje

Presioni i gjakut mund të bjerë gjatë shtatëzanisë së hershme sepse enët e gjakut hollohen për të dërguar më shumë gjak në mitër.

Ulja e presionit të gjakut mund të çojë në marramendje, e cila gjithashtu mund të ndodhë për shkak të lodhjes, niveleve të ulëta të sheqerit në gjak dhe stresit.

Puçrra fytyre -akne

Një tjetër shenjë e hershme e shtatzënisë që përjetojnë shumë gra janë aknet. Disa gra që tashmë kanë akne vërejnë se kjo gjendje përkeqësohet gjatë shtatëzënësisë. /Gazeta Shneta/