BE thotë se Kina gjendet pas ‘valës së madhe’ të dezinformimit me Covid-19

2020-06-11 në ora 16:43

Kina është akuzuar nga Brukseli se po zhvillon fushata dezinformuese brenda Bashkimit Evropian, pasi blloku përcaktoi një plan për të trajtuar një “valë të madhe” të fakteve të rreme për pandeminë e koronavirusit.

Komisioni Evropian tha që Rusia dhe Kina po drejtonin “operacione të synuara për ndikim dhe fushata dezinformuese në BE dhe vendet e saj si dhe globalisht” shkruan burimi The Guardian.

Ndërsa akuza ndaj Rusisë është nivelizuar në shumë raste, kjo është hera e parë që ekzekutivi i BE-së e ka quajtur publikisht Kinën si një burim dezinformimi përcjell Gazeta Shneta.

Politikanët francezë u tërbuan kur një faqe në internet e ambasadës kineze pretendoi që gjatë kohës – në mes të prillit, në kulmin e pandemisë së Evropës, punëtorët e kujdesit kishin braktisur punën e tyre duke lënë banorët të vdisnin.

Diplomati kinez (i pa emëruar në media) pretendoi gjithashtu gabimisht se 80 ligjvënës francezë kishin përdorur një zhurmë raciste kundër kreut të Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Vendet anëtare të BE-së po përpiqen të merren me Kinën në një varg frontesh, nga politika e jashtme dhe siguria, deri në ekonomi.

Poashtu, Komisioni i BE-së lëshoi ​​një qortim të nënkuptuar për Presidentit Donald Trump, pasi shënoi efektet e dëmshme të sugjerimeve të tij të çuditshme në lidhje me injektimin e zbardhuesit për të trajtuar koronavirusin. /Gazeta Shneta/