Trajtimi i dhimbjes së kyçeve në mënyrë natyrale gjatë shtatzënisë

2020-12-08 në ora 19:29

Ju ndoshta po vini re ndryshime të shumta të trupit tani. Përveç ndryshimeve normale fizike, është e zakonshme të përjetosh rritje të dhimbjeve të nyjeve dhe muskujve gjatë shtatzënisë.

Pesha e rritur bën presion në gjunjë dhe mund të përkeqësojë dhimbjen e gjurit, shkruan American Pregnancy Association, përcjell Gazeta Shneta.

Ju gjithashtu mund të vini re se nyjet tuaja duken më të lirshme dhe se ndiheni sikur dridheni kur ecni. E gjithë kjo është shumë normale, por lehtë mund të çojë në pyetjen se si të trajtohet dhimbja e kyçeve natyrshëm gjatë shtatzënisë.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KLIKO KËTU.

Fitimi i peshës mund të rrisë ngurtësinë në këmbë, ijë, gjunjë dhe kyçin e këmbës.

Në anën tjetër, shtimi i peshës mund të përkeqësojë sindromën e tunelit (karpeal) të kyçit të dorës, e cila shkakton dhimbje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në gishta.

Sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj nëse dhimbja juaj e kyçeve bëhet më e keqe ose nëse përjetoni ndjesi shpimi gjilpërash dhe / ose mpirje në duar ose këmbë.

Trajtimi i dhimbjeve të nyjeve dhe dhimbjeve të gjurit gjatë shtatzënisë

– Ushtrime: Ushtrimet e rregullta përmirësojnë gamën e lëvizjes dhe mund të ndihmojnë në mbajtjen e nyjeve tuaja fleksibël. Ushtrimet me ndikim të ulët, të tilla si ecja dhe noti, janë më të buta në nyje.

– Terapia e nxehtë dhe e ftohtë: Provoni të bëni një dush ose banjë të nxehtë.

– Vendosni një pako akulli të mbështjellë me një peshqir në nyjet tuaja.

– Masazhimi: Terapia e masazhit është treguar për të trajtuar dhimbjen dhe ngurtësinë e kyçeve, si dhe përmirëson gamën e lëvizjes dhe ecjes.

– Akupunktura: Mund të jetë në gjendje të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të kyçeve.

– Omega-3: Përfshirja e ushqimeve të pasura me Omega-3 në dietën tuaj, mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve dhe ngurtësisë së kyçeve.

– Pushimi: Merrni kohë për të pushuar për t’i dhënë nyjeve tuaja një pushim. Ushtrimet e relaksimit si dhe ngritja e këmbëve mund të ndihmojnë gjithashtu në lehtësimin e dhimbjeve të gjurit dhe kyçit të këmbës.

– Këpucë të rehatshme: Mbathja e takave të larta ju sjell një tendosje në kyçet e këmbëve. Në vend të kësaj, përpiquni të përdorni këpucë që ofrojnë mbështetjen e duhur. /Gazeta Shneta/